DRUKUJ
2022-08-30

DODATEK WĘGLOWY - UWAGA

 

 

UWAGA !!!

 

 

 

W przypadku gospodarstw domowych jednoosobowych istotnym jest warunek samotnego  zamieszkiwania i gospodarowania.

 

 

Wobec tego nie można uznać, że w jednym lokalu mieszkalnym (bądź budynku jednorodzinnym) prowadzonych jest kilka jednoosobowych gospodarstw domowych.
 

 

W przypadku deklarowanych kilku gospodarstw domowych (zarówno jednoosobowych, jak i wieloosobowych) zamieszkujących wspólnie w budynku jednorodzinnym (bądź w lokalu mieszkalnym), korzystających ze wspólnego źródła ogrzewania, podczas rozpatrywania wniosku nie można opierać się tylko na fakcie złożenia kilku oddzielnych wniosków.

Wspólne ponoszenie kosztów ogrzewania wskazuje bowiem na fakt współdziałania w celu zaspokojenia wspólnych potrzeb życiowych.

 

 

Wobec tego wydaje się niezasadne aby gospodarstwa te otrzymały oddzielnie kilka dodatków węglowych na wspólne źródło ciepła.

 

Uprawnioną osobą do otrzymania dodatku węglowego jest ta, która  faktycznie dysponuje lokalem i prowadzi  w nim swoje gospodarstwo domowe (co  w przypadku wątpliwości może być  zweryfikowane np. poprzez żądanie  przedstawienia umowy najmu).

 

Jednocześnie przyjmuje się, że  prowadzenie gospodarstwa domowego  możliwe jest tylko w jednej lokalizacji.

 

Wobec tego niedopuszczalne jest  występowanie przez wnioskodawcę o  wypłacenie kilku dodatków węglowych  w związku z np. okresowym  zamieszkiwaniem w kilku lokalizacjach  (które mogą znajdować się w tej samej  gminie bądź różnych gminach).

 

Należy mieć tutaj na uwadze, że jedna  osoba może wchodzić w skład tylko  jednego gospodarstwa domowego  (zgodnie z art. 2 ust. 6 ustawy o  dodatku węglowym).

 

Nie jest konieczne zameldowanie w miejscu zamieszania.
 

Dla przyznania dodatku węglowego  kluczową informacją jest faktyczne  zamieszkiwanie i prowadzenie  gospodarstwa domowego w danym miejscu, na obszarze gminy, do której  składa się wniosek.